Parsi Coders

نسخه‌ی کامل: مصاحبه Linus Torvalds خالق لینوکس
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
[عکس: Linus-Torvalds-small.jpg]

لینوس توروالدز خالق لینوکس به این جمله معروف توماس ادیسون اعتقاد دارد: "نبوغ برابر است با 1% هوش و 99% تلاش"
او دیگر چندان نزدیک کد نمی شود.و می گوید وقتی که جداً درگیر کد می شوم، به خاطر این نیست که این کار جذاب است، بلکه به خاطر این است که خراب شده است و وقتی این کا را می کنم که در حال ناسزا گفتن به کسانی هستم که آن را نوشته اند !
عادت ندارد زمان زیادی را برای یک مشکل تلف کند و می گوید در حالی که ممکن است خیلی فحش بدهم و گاهی وقتها مثل یک پیر مرد بداخلاق و بد دهن به نظر برسم، با این حال خوب می توانم بی خیال شوم.
سایت محبوب slashdot از کاربرانش درخواست کرده که لیستی از مهمترین سوالات را برای مصاحبه با Linus Torvalds خالق لینوکس ، آماده کنند. نتایج جالب است و FanTech خلاصه ای از آن را برای شما ارایه نموده است.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

و اما درباره کپی رایت، «من نمی فهمم چرا مردم از گفته های من اینقدر تعجب کردند و بدتر از آن اینکه من واقعاً درک نمی کنم چرا با گفتن این جمله که "کپی رایتها مشکلاتی دارند" برداشت مردم این بود که "کپی رایت باید از بین برود". این برداشت واقعاً بی ربط است.»چیزهایی که Torvalds با آنها مشکل دارد اینهاست: «من داشتم درباره چیزهای مثل "عمر سازنده + 70 سال" (اشاره به قانون کپی رایت که تا 70 سال بعد از مرگ سازنده باقی می ماند) و یا نسخه 95 ساله آن برای شرکتها صحبت می کردم. واقعاً خنده دار است! این قانونها را با سختی هایی که در تشخیص استفاده درست وجود دارند ترکیب کنید و نتیجه آن به ممانعت از آرشیو محصولات، ساخت اسناد و غیره ختم می شود.»همچنین از او سوال همیشه محبوب "اگر این راه را از اول می رفتید، چه کاری را متفاوت انجام می دادید؟" پرسیده شد. Torvalds جواب داد: «این سوال از من زیاد پرسیده می شود، و من واقعاً نمی دانم چطور ممکن است هیچ کاری را بهتر از این انجام می دادم. اما ادعا نمی کنم که دوراندیشی خیلی خوبی داشتم، آزمون و خطا به من کمک کرد، در کل واقعا در کارهای بزرگ انتخاب درستی داشته ام. من هنوز عاشق GPLv2 هستم، و کاملاً مطمئنم که بهترین تصمیمی که تا به امروز گرفته شده، ساختن لینوکس اوپن سورس بود.»او در آخر گفت: «می پرسید آیا اشتباه هم داشته ام؟ صد در صد! اما در کل فکر می کنم لینوکس خیلی عالی پیش رفته است و من تصمیمات درستی درباره آن گرفتم». در بیش از 20 سالی که لینوکس به وجود آمده، این سیستم عامل تبدیل به قدرت اصلی در وب، اسمارت فونها (به لطف اندروید)، ابرکامپیوترها و غیره شده است. لینوکس نسبت به اینکه از ابتدا فقط به عنوان یک سرگرمی شروع شد، به شدت خوب از آب در آمده است.برخی از سوالهای مربوط به معماری سیستم عامل دست از سر ما بر نمی دارند و شخصی شاید برای 2012 اُمین بار پرسید: آیا هیچ وقت به این فکر می کردید که منطق "Hurd-style micro-kernel route 1 " بهتر بود؟مثل همیشه Torvalds گفت نه! «من فکر می کنم میکروکرنل ها احمقانه هستند و باعث بوجود آمدن پیچیدگی اضافی می شوند و سپس شما مجبورید با مدل میکروکرنل بجنگید»او ادامه داد: «با این حال موضوع فقط میکروکرنل ها نیستند. هر زمانی که شما یک ایده برجسته دارید و ایده خود را به عنوان ایدئولوژی برتر قالب می کنید، شما اشتباه خواهید کرد. میکروکرنل ها نیز این ایدئولوژی را داشتند، البته نمونه های دیگری هم بوده اند که اینچنین بوده اند. همه اینها چرند است. مسئله این است که واقعیت پیچیده است، و نمی توان با "یک ایده بزرگ" تمام مشکلات را حل کرد. تنها راهی که توسط آن می توان مشکلات را در دنیای واقعی حل کرد، سخت کار کردن برای درست فهمیدن جزئیات است. با یک ایدئولوژی فراگیر که به گونه ای سحرآمیز همه چیز را حل می کند نمی توان به نتیجه رسید.»همانطور که هر کسی که شیوه های توسعه Torvalds را در طی سالها دنبال کرده می داند، Torvalds به این جمله معروف توماس ادیسون اعتقاد دارد: "نبوغ برابر است با 1% هوش و 99% تلاش."سپس شخصی پرسید چطور لینوکس توانست از جنگهایی نظیر فروپاشی یونیکس در دهه های 80 و 90 دوری کند؟Torvalds در پاسخ گفت: «من واقعاً فکر می کنم حمایت از توسعه دادن، مهمترین مجوزی است که می تواند برای من وجود داشته باشد. و داشتن یک مجوز مثل GPLv2 که اساساً به همه این حق را می دهد که بتوانند کدهای مهمشان را توسعه بدهند چیز خیلی خوبی است، و ما نگران انشعاب 2 در آن نباشیم.»«در واقع، نه اینکه انشعاب بد باشد. انشعاب کاملاً لازم است زیرا این عمل، یک از ویژگی ضروری برای توسعه نرم افزار است. در حقیقت یکی از اصول طراحی پشت git این بود که چند شاخه شدن را آسان کند، و مانع های فنی را از میان بردارد (مثل یک مخزن مرکزی تر). چند شاخه شدن مهم است، و این عمل باید هر وقت یک توسعه دهنده فکر می کند در یک زمینه می تواند موفق تر عمل کند اتفاق بیافتد. ریسک کنید، به پروژه شاخه بدهید و فکرتان را اثبات کنید. به همه نشان دهید که می توانید پیشرفت ایجاد کنید.
در لینوکس، موضوع فقط مجوز نیست. البته که این مجوز بدان معناست که ما می توانیم به طور قانونی توزیع هایی را در صورت خوب بودن، اضافه کنیم. اساساً تمام توزیع های لینوکس، شاخه های جداگانه ای از هسته اصلی را داشته اند و این موضوع هیچ وقت به عنوان چیز بدی تلقی نشده است، بلکه همیشه به عنوان موضوعی خیلی طبیعی و خوب دیده شده است.»متاسفانه Torvalds دیگر زیاد در زمینه کد نویسی فعالیت نمی کند. «شما می دانید که من دیگر چندان نزدیک کد نمی شوم. من وقت خودم را با خواندن ایمیل ها و ترکیب چیزهایی که دیگران نوشته اند صرف می کنم. و وقتی که جداً درگیر کد می شوم، به خاطر این نیست که این کار جذاب است، بلکه به خاطر این است که خراب شده است و وقتی شما مرا در این وضعیت می یابید خواهید دید که در حال ناسزا گفتن به کسانی که آن را نوشته اند هستم!»این یعنی Torvalds آرزو دارد «برنامه نویسان بیشتری کد نویسی سطح پایین kernel را بیاموزند. نه چیزهای بزرگ و پیچیده مثل lockless name lookup را که فقط کافی است استفاده درست pointers-to-pointers را بدانند.»هرچند این روزها او زیاد دست خود را به برنامه نویسی آلوده نمی کند، اما Torvalds در خطر از کار افتادن نیست. زیرا... «من واقعاً از کارم لذت می برم. و در واقع بحث کردن را هم دوست دارم، و در حالی که ممکن است خیلی فحش بدهم و گاهی وقتها مثل یک پیر مرد بداخلاق و بد دهن به نظر برسم، با این حال خوب می توانم بی خیال شوم. پس می توانم درباره برخی چیزها احساسی شوم، اما همزمان عادت ندارم زمان زیادی را برای یک مشکل تلف کنم، و فکر می کنم این موضوع به از کار نیفتادن من کمک می کند.»او بازنشستگی خودش را به زودی نمی بیند. و نگران روزی که این اتفاق فرا رسد نیست.و او به این سوال که "اگر Linus با یک اتوبوس تصادف کند چه می شود؟" آیا لینوکس هم به همراه او می میرد؟ گفت: «ما چندین جانشین خیلی خوب داریم و به اندازه کافی برنامه نویس kernel لینوکس در تیم توسعه ما وجود دارد بنابراین من نگرانی از بابت لینوکس ندارم اما نگران خیلی دیگر از پروژه های اوپن سورسی هستم که چنین تیم توسعه بزرگی را ندارند. من این کار را بمدت بیش از 20 سال انجام داده ام و هرگز خودم را در وضعیت بازنشستگی تصور نمی کنم. من هنوز هم کاری که می کنم را دوست دارم و در صورت دست کشیدن از کار کردن بر روی kernel، بشدت کسل می شوم.