Parsi Coders

نسخه‌ی کامل: جمله های زیبا از کوروش بزرگ
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2
بگذارید هرکس به آیین خویش باشد
زنان را گرامی بدارید
فرودستان را دریابید
وهرکس به تکلم قبیله ی خود سخن بگوید
آدمی تنها در مقام خویش به منزلت خواهد رسید
گسستن زنجیرها آرزوی من است
رهایی بندگان و عزت بزرگان آرزوی من است
شکوه شب و حرمت خورشید را گرامی میدارم
پس تا هست شب‌هایتان به شادی باشد و روزهایتان رازدار رهایی باد
این فرمان من است این واژه وصیت من است
او که آدمی را از ماوای خویش براند، خود نیز از خواب خوش رانده خواهد شد
تا هست هوادار دانایی وتندرستی باشید من چنین پنداشته ، چنین گفته ، وچنین خواسته‌ام
این هم یک جمله ی زیبای دیگر از کوروش:
به جای لعنت فرستادن بر تاریکی شمعی بیفروزید!
دستانی که کمک می کنند پاکتر از دست هایی هستند که رو به اسمان دعا می کنند. ( کوروش بزرگ )
خداوندا دستهایم خالی است و دلم غرق در ارزوها-یا به قدرت بیکرانت دستانم را تواناگردان یا دلم را از ارزوهای دست نیافتنی خالی. ( کوروش بزرگ )
اگر می خواهید دشمنان خود را تنبیه کنید به دوستان خود محبت کنید. ( کوروش بزرگ )
انچه جذاب است سهولت نیست،دشواری هم نیست،بلکه دشواری رسیدن به سهولت است. ( کوروش بزرگ )
وقتی توبیخ را با تمجید پایان می دهید،افراد درباره رفتار و عملکرد خود فکر می کنند،نه رفتار و عملکرد شما. ( کوروش بزرگ )
سخت کوشی هرگز کسی را نکشته است،نگرانی از ان است که انسان را از بین می برد. ( کوروش بزرگ )
اگر همان کاری را انجام دهید که انجام می دادید همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید. ( کوروش بزرگ )
افراد موفق کار های متفاوت انجام نمی دهند بلکه کار ها را بگونه ای متفاوت انجام میدهند. ( کوروش بزرگ )
بیش از انکه پاسخی بدهی با یک نفر مشورت کن ولی پیش از انکه تصمیم بگیری با چند نفر ( کوروش بزرگ )
کار بزرگ وجود ندارد به شرطی که ان را به کارهای کوچکتر تقسیم کنیم. ( کوروش بزرگ )
کارتان را اغاز کنید توانایی انجامش به دنبال می اید. ( کوروش بزرگ )
انسان همان می شود که اغلب به ان فکر میکند. ( کوروش بزرگ )
همواره به یاد داته باشید اخرین کلید باقی مانده شاید باز گشاینده قفل در باشد. ( کوروش بزرگ )
تنها راهی که به شکست می انجامد تلاش نکردن است. ( کوروش بزرگ )
دشوارترین قدم همان قدم اول است. ( کوروش بزرگ )
عمر شما از زمانی شروع می شود که اختیار سرنوشت خویش را در دست می گیرد. ( کوروش بزرگ )
افتاب به گیاهی حرارت می دهد که سر از خاک بیرون اورده باشد. ( کوروش بزرگ )
وقتی زندگی چیز زیادی به شما نمی دهد به خاطر این است که شما چیز زیادی از ان نخواسته اید. ( کوروش بزرگ )
من یاور یقین و عدالتم من زندگی خواهم ساخت من خوشی های بسیار خواهم اورد من ملتم را سر بلند ساحت زمین خواهم کرد زیرا شادمانی او شادمانی من است. ( کوروش بزرگ )
[عکس: bnqntevdpc1t4tj2pp.jpg]
امپراتور یونان به کورش بزرگ گفت:ما برای شرف می جنگیم و شما برای

ثروت.کورش بزرگ جواب داد: هر کس برای نداشته هایش می جنگد...
دختري به کوروش کبيرگفت:من عاشقت هستم.کوروش گفت:لياقت شما برادرم است که از من زيباتر است و پشت سره شما ايستاده،دخترک برگشت و ديد کسي‌ نيست.کوروش گفت:اگر عاشق بودي پشت سرت را نگاه نمي‌کردي
دستت را به من بده تا از آتش بگذریم آنان که سوختند همه تنها بودند

از کسانیکه از من متنفرند سپاس. ، آنها مرا قویتر میکنند

از کسانیکه مرا دوست دارند ممنونم،آنان قلب مرا بزرگتر میکنند.

ازکسانیکه مرا ترک میکنند متشکرم،آنان بمن می آموزند که هیچ چیز تا ابد ماندنی نیست .

از کسانیکه با من میمانند سپاسگذارم، آنان بمن معنای دوست واقعی را نشان میدهند.

باران باش و ببار ، نپرس کاسه های خالی از آن کیست...؟

دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند.

سخت کوشي هرگز کسي را نکشته است، نگراني از آن است که انسان را از بين مي برد .

افراد موفق کارهاي متفاوت انجام نمي دهند، بلکه کارها را بگونه اي متفاوت انجام مي دهند.

انسان همان مي شود که اغلب به آن فکر مي کند .

همواره بياد داشته باشيد آخرين کليد باقيمانده، شايد بازگشاينده قفل در باشد

اگر خواستی بدانی چقدر ثروتمندی ، هرگز پول هایت را نشمار ، قطره ای اشک بریز و دستهایی که برای پاک کردن اشکهایت می آیند را بشمار ... این است ثروت واقعی ...
اندرزهای کورش بزرگ
اگر در نگهداری آنچه با رنج بسیار بدست آورده ایم کوتاهی ورزیم، ثمرات پیروزی ما زود به دست دیگران خواهد افتاد.

به آنانی که در تهذیب رفتار و تقویت دلا‌وری خود کوشا باشند، ارزش و پاداش دهید.

هر کوششی در پیشرفت پرورش کودکان ما موجب برتری و بهبود وضع حال خود ماست. با تلاش و کوشش کافی فرزندان ما شایسته و ارجمند خواهند شد.

برماست که با تمام تلاش و نیرو، اسباب بزرگی و مردانگی را آماده و نگاهداری کنیم، تا آسودگی خاطر که بهترین و گرامی ترین نعمت هاست به دست آید و از غم و رنج‌های سخت درامان باشیم.

خودت را بشناس؛ آن گاه شاهد سعادت در آغوشت خواهد بود.

به نگرش من خوشبخت‌ترین نفر کسی نیست که دارایی بسیار دارد یا شهریاری که نگهبان بی‌شمار. به عقیده من آن‌کس تاج سعادت را برسر دارد که با استعداد شایسته از روش درست، مال به‌دست آورده و آن‌را در راه مقاصد برتر و پاک به‌کار می‌برد.

راستگو باش و مطمئن باش که دروغ پردازی بازدارنده‌ی رواج همدردی بین مردمان است.

ما نباید به وسوسه‌هایی که در نظر مردم بزرگوار ارزش و جایگاهی ندارد، ولی بر رفتار پلیدان حکمفرماست تن در دهیم.

ما عهد و پیمان را در دل‌های خود و با دست‌های راست خود بسته ایم و باور داریم چنانچه شما یک‌دل و یک جهت باشید، خوبی خواهید دید.

باید در کارهای خوب و درست همکارانی داشته باشیم تا بتوانیم از عهده یاری و همراهی دیگران برآییم؛ و اگر شما نیز با من آهنگ همراهی دارید، باید خودتان نیک و پاک باشید و کارگزاران ارجمند و شایسته در اختیار داشته باشید.

هر کسی خود را دارا نشان بدهد و به نسبت ثروت خود از مردم دستگیری نکند آدم خسیس و فرومایه‌ای است.

اگر دست‌های ما بلرزد و یا دل‌ها ناتوان شود، جز بدبختی چیزی دستگیرمان نخواهد شد.

باید از حرص و آز، تاراج و غارت پرهیز کنیم. آن‌کسی که دست غارت دراز کند انسان نیست، تنها باربر بار گرانی است که همه او را به دیده‌ی برده خواهند نگریست.

اگر بی‌ بندوبار باشیم و از عیش و خوشی‌های خویش سوء‌استفاده کنیم، گاهی دل به یک لذت و زمانی به کامرانی دیگر بدهیم؛ دور نیست سرانجامی ناگوار در انتظار ما باشد.

ترس هیچ‌گاه یار و یاور خوشبختان نبوده است.

شما باید ناظر رفتار من باشید و ببینید که آیا آنچه را که بر گردن من است را به درستی انجام می‌دهم یا نه.

هیچ‌گاه نباید زیور دلاوری و دلیری را از خود دور داشت.

مرد باشرم در برابر دیگران کار ناپسند نمی‌کند.

از کژی و ناروایی بپرهیزید و خدای را پیوسته گواه و دیده‌بان خود بدانید.

پس از خداوند دانا، از آینده خود، از مردم در هراس باشید.

اگر ارزش و شایستگی مایه افتخار و برتری نباشد، روح رقابت در راه خدمت نیک، از بین خواهد داشت.

هرگاه کسی، خود دارای شایستگی و فضائل نباشد، حق فرمانروایی بر دیگران را ندارد.

در گیتی ننگی بزرگتر از دورویی و دشمنی بین برادران سراغ ندارم.

احترام قانون را بر خود بایسته شمارید.

بکوش که بیش از هر کس برادرت را یاری کنی و دلش را از مهر و محبت سرشار سازی.

همیشه با هم یکدل و بی‌آلایش بمانید تا پیوندتان استوار و پایدار بماند.

اگر کردارتان پاک و برابر با حق و دادگری باشد، قدرت شما سامان خواهد یافت؛ ولی اگر ظلم و ستم روا دارید و در اجرای دادگری کوتاهی ورزید، دیری نمی‌کشد که ارزش شما در نگاه دیگران از بین خواهد رفت، خوار و زبون خواهید شد.

دست دوستی و پیوند به یکدیگر بدهید و یار و یاور هم باشید.

هم‌میهنان خودمان بهتر از بیگانگان خدمت می‌کنند و به ما نزدیک ترند؛ آنها بهتر به درد ما می رسند تا کسانی که در مرز وبوم دیگری رشد و نما یافته‌اند.

اگر در راهبرد کارهای کشور کمک خواستی، یاران وهمکاران خود را از بین مردمان بزرگ‌منش و پاک که از نژاد خودت هستند برگزین.

همیشه سر مشق خودرا از بین مردانی برگزینید که از راه دادگری و هم‌دلی پیروز شده‌اند؛ از همانند آنان پیروی کنید و بکوشید تا نام نیک از خود به یادگار گذارید.

از تاریخ و سرگذشت‌ گذشتگان پند بگیرید؛ تاریخ دانشکده پند و عبرت است.

بیشترین آسیبی که به دشمنتان وارد خواهید ساخت این است که با دوستان خود به دوستی و جوانمردی رفتار کنید.

مردمان از راه دورویی و دشمنی به پرتگاه خواری فروافتاده‌اند؛ چه‌بسا فرمانروایی‌ها و خاندان‌ها که به علت ظلم و ستم یا به سبب کینه‌توزی و دشمنی، نابود شده‌اند.

هر کسی باید بکوشد تا یاران هم‌دل؛ فداکار و وفادار برای خویش فراهم سازد.

عصای زرین، فرمانروایی را نگاه نمی‌دارد؛ بلکه یاران یکدل برای پادشاه بهترین و دل‌گرم‌‌ترین پشتیبان هستند.

این دوستی و پیوستگی خدادادی را که پروردگار پدید آورده و برادران را با رشته مهر درونی به یکدیگر پیوند داده‌است را هیچ‌گاه از بین مبرید و نادیده مینگارید.

یاران نیک با جور وستم به دست نمی‌آیند بلکه به یاری کردار نیک و پسندیده می‌توان آن‌ها را به دست آورد.

هر برادری که از منافع برادر خود مانند سود خویش پشتیبانی کرد، به کار خود سامان داده است.

وابستگی به عشق، از پیوستگی و اسارت در زنجیر سخت‌تر است؛ در بندشدگان آتش عشق، با همه سختی، تاب آن ندارند که دل از دل‌ستان برکنند، بلکه آرزو می‌کنند اسیر دست دلبر بمانند.

مگر ندیده‌اید کسانی که دست خود را به خون هم‌گونه خود آلوده‌اند، چگونه در همه زندگی خویش، زیر هراس خون‌خواهی روح کشتگان دمی آسایش ندارد.

آیا در دنیا خدمتی برازنده‌تر از این سراغ داری که برادری را یاری کنند و او را گرامی و بزرگ بدارند.

در روزگار زندگانیم مانند همه شما به پیروی از روش دیرینه میهنم پای‌بند به این بوده‌ام که حرمت برادران و بزرگتران را نگاه دارم؛ و چه در راه‌رفتن و چه در هنگام سخن گفتن و نشستن، مهتر از خود را بر خود پیش بدارم.

پیش از من میهنم سرزمین کوچک وگمنامی در آسیا بود و اکنون در دم مرگ آن‌را که بزرگ‌ترین و نیرومندترین و شریف‌ترین کشور جهان است، به دست شما می‌سپارم.

از آنجا که پیوسته از شکست و پس‌رفت در هراس بودم، خویش را از خودپسندی و غرور پرهیز ‌دادم؛ و حتی در پیروزی‌های بزرگ، پا از جاده میانه‌روی بیرون ننهادم و بیش از اندازه خرسند و شاد نشدم.

من به یاد ندارم در هیچ جهادی برای افتخارآفرینی و سربلندی ایران زمین شکست خورده باشم.

من زندگی خویش را در یاری به مردم به سر بردم. نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایشی فراهم می‌ساخت که از همه شادی‌های جهان لذت بخش‌تر است.

فرزندانم! وقتی من مردم، کالبدم را در زر و سیم و مانند آن نپوشانید؛ زودتر آن‌را در آغوش خاک بسپارید. چه خوشبختی از این بالاتر که تن انسان در دل خاکی که سرچشمه این همه دارایی‌های زیبا و چیزهای نیک و دلپسند است سپرده شود.

نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این سرزمین وارد آید. فرمان دادم که هیچکس، مردم شهر را از هستی ساقط نکند.

من برده‌داری را بر‌انداختم؛ و به بدبختی آنان پایان بخشیدم.

فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و کسی آنان را نیازارد.

خداوند بزرگ برکت و مهربانی‌اش را ارزانی داشت. ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم.

من همه شهرهایی را که ویران شده بود از نو ساختم. همه مردمانی که پراکنده و آواره شده بودند را به جایگاه‌های خود برگرداندم و خانه‌های ویران آنان را آباد کردم. همه مردم را به همبستگی و آرامش فرا خواندم؛ بشود که دل‌ها شاد گردد.

من برای صلح کوشیدم و برای همه مردم جامعه‌ای آرام فراهم ساختم.

thania

این رو واسه خیلی ها گفتن!!!!!!!به نظر نمیاد از کوروش باشه!
کاش اینقدر که همه حرفای کوروش بزرگ رو تکرار می کنیم و این شده افتخار ما,بهشون عمل کنیم.اینجوریه که میشه افتخار کرد.افتخار به داشته های خودمون,نه داشته های دیگران که بشه فقط شعار 
بله
همیشه حرف از کوروش بزرگ میشه این حرف ها هم نوشته میشه

thania

اون مرد بزرگ جایگاه خودشو تو قلب همه داره.نه فقط ایرانیا,مردم خیلی جاها.
اما اگه قراره پیرو اون مرد بی نظیر باشیم بهتره علاوه بر داد زدن نشون بدیم.

صفحات: 1 2