Parsi Coders
اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - نسخه قابل چاپ

+- Parsi Coders (http://parsicoders.com)
+-- انجمن: Mobile (http://parsicoders.com/forumdisplay.php?fid=56)
+--- انجمن: Basic4Android (http://parsicoders.com/forumdisplay.php?fid=112)
+--- موضوع: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها (/showthread.php?tid=1439)

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - mojtaba212 - 02-27-2014

(02-25-2014، 12:59 PM)'parvin' نوشته: درود . دوستان من هنوز نتونستم کاری کنم که برنامم تو همه گوشیها و تبلت ها درست نشون داده بشه.. میشه کمک کنین این مشکل من هم حل بشه؟

سلام
دقت نمیکنیا
من یه بار گفتم بازم میگم:
یا باید طول و عرض دیوایس رو با فرمان :
کد پی‌اچ‌پی:
Dim size As LayoutValues
     size 
GetDeviceLayoutValues 
بگیری یا طول و عرض صفحه نمایش رو 100 درصد در نظر بگیر . مثلا بگو از 10 درصد x و 15 درصد y شروع کنه و سایزشم  5%x در 4%y  باشه.
به همین سادگی.
اشتباه شما اینه که از دیزاینر میخوایی برنامه رو بچینی. از دیزاینر شما مجبوری واسه حداقل 50 تا صفحه نمایش دیزاین کنی ولی اینطوری روی یکی که درست باشه روی بقیه هم درست نشون میده.
واسه حالت چرخش گوشی هم میتونی بگی
کد پی‌اچ‌پی:
    If Activity.Height>Activity.Width Then
        Activity
.AddView(EditText1,2%x,2%y,80%x,10%x)

Activity.AddView(Button1,84%x,0%y,10%x,10%x)

Else

Activity.AddView(EditText1,2%x,2%y,80%x,10%y)

Activity.AddView(Button1,84%x,2%y,10%y,10%y)

End If 
این بهترین حالتیه که میتونی سایز صفحه نمایش رو واسه تمام گوشی ها درست نشون بدی.
حتی اگه از این به بعد گوشی جدیدی هم بیاد بازم صحیح نمایش میده.
البته فراموش نکنی هر المانی که توی دیزاینر تعریفش نکردی و دستی راری به برنامه اضافش میکنی باید   اینیشیالایز بشه.
وسلام.

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - mojtaba212 - 03-03-2014

سلام بر دوستان عزیز یه دو سه روزی هست تو انجمن خبری نیست؟ دمه عیده و همه مشغوله خرید؛ پیشاپیش عید همگی مبارک.
برنامم خیلی سنگین شده ولی قشنگ کار میکنه منتهی یه مشکل کوچیک ولی اساسی داره اونم اینکه بعد از اینکه یکم توی برنامه بمونی و مثلا به چند قسمت از برنامه سر بزنی و دوباره برگردی به صفحه اول متاسفانه برنامه فورس کلوز میشه.
من فکر میکنم بعد از یه مدت که با برنامه کار میکنم کل حافظه گوشی رو پر میکنه و گوشی مجبور به فورس کلوز کردن برنامه میشه.

دوستان کسی راحی داره که چطوری میشه با هر بار تاج روی هر یک از باتن ها و یا ورودی هر صفحه بتونم حافظه رو تخلیه کنم که به همچین مشکلی بر نخورم؟

یه سوال دیگه هم دارم اونم نحوه روشن نگه داشتن صفحه نمایش در بیسک 3.2
و غیر فعال کردن حالت چرخی یا روتیشن گوشی در بیسیک 3.2

با سپاس فراوان

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - seyedsharifi - 03-04-2014

(03-03-2014، 04:35 PM)'mojtaba212' نوشته: درود بر دوستان عزیز یه دو سه روزی هست تو انجمن خبری نیست؟ دمه عیده و همه مشغوله خرید؛ پیشاپیش عید همگی مبارک.
برنامم خیلی سنگین شده ولی قشنگ کار میکنه منتهی یه مشکل کوچیک ولی اساسی داره اونم اینکه بعد از اینکه یکم توی برنامه بمونی و مثلا به چند قسمت از برنامه سر بزنی و دوباره برگردی به صفحه اول متاسفانه برنامه فورس کلوز میشه.
من فکر میکنم بعد از یه مدت که با برنامه کار میکنم کل حافظه گوشی رو پر میکنه و گوشی مجبور به فورس کلوز کردن برنامه میشه.

دوستان کسی راحی داره که چطوری میشه با هر بار تاج روی هر یک از باتن ها و یا ورودی هر صفحه بتونم حافظه رو تخلیه کنم که به همچین مشکلی بر نخورم؟

یه سوال دیگه هم دارم اونم نحوه روشن نگه داشتن صفحه نمایش در بیسک 3.2
و غیر فعال کردن حالت چرخی یا روتیشن گوشی در بیسیک 3.2

با سپاس فراوان

برای روشن نگه داشتن صفحه از کد زیر استفاده کنید

کد:
Dim Scrn As PhoneWakeState
Scrn.KeepAlive(True)

برای نشان دادن صفحه فقط در یک حالت عمودی یا افقی کلمه زیر را در قسمت مربوطه بنویسید
portrait
landscape

کد:
#Region Project Attributes
#ApplicationLabel: prog
#VersionCode: 1
#VersionName: 1.00
'SupportedOrientations possible values: unspecified, landscape or portrait.
#SupportedOrientations: portrait
#CanInstallToExternalStorage: True
#End Region

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - parvin - 03-05-2014

(02-27-2014، 05:03 PM)'mojtaba212' نوشته:
(02-25-2014، 12:59 PM)'parvin' نوشته: درود . دوستان من هنوز نتونستم کاری کنم که برنامم تو همه گوشیها و تبلت ها درست نشون داده بشه.. میشه کمک کنین این مشکل من هم حل بشه؟

درود
دقت نمیکنیا
کد پی‌اچ‌پی:
Dim size As LayoutValues
     size 
GetDeviceLayoutValues 
بگیری یا طول و عرض صفحه نمایش رو 100 درصد در نظر بگیر . مثلا بگو از 10 درصد x و 15 درصد y شروع کنه و سایزشم  5%x در 4%y  باشه.
به همین سادگی.
اشتباه شما اینه که از دیزاینر میخوایی برنامه رو بچینی. از دیزاینر شما مجبوری واسه حداقل 50 تا صفحه نمایش دیزاین کنی ولی اینطوری روی یکی که درست باشه روی بقیه هم درست نشون میده.
کد پی‌اچ‌پی:
        Activity

Else

End If 
البته فراموش نکنی هر المانی که توی دیزاینر تعریفش نکردی و دستی راری به برنامه اضافش میکنی باید   اینیشیالایز بشه.
ودرود .

سلام .ممنون ازلطفت. شرمنده ولی دقیق متوجه نشدم .یعنی نتونستم 
این کدها رو دقیقا کجا باید بزارم؟ میشه یه سمپل کد یا یه برنامه کوچولوی نمونه برام بذاری. ممنون
الهی خیر ببینی ننه 

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - Rezash - 03-06-2014

(02-17-2014، 01:54 AM)m.gooooolzar نوشته:
(02-16-2014، 10:07 PM)'Rezash' نوشته: با درود .من تا حالا چند بار سوال کردم.اما کسی برام نمونه نگذاشته تا بفهمم.

یک صفحه دارای اسکرول که یک فایل تکت درونش باشد .همین

کمک.

دوست من 
شما برای این کار ابتدا باید یک اسکرول به صفحه اضافه کنید و بعد یک لیبل ایجاد کرده و به اسکرول اضافه کنید
نکته مهم اینجاست که شما باید اندازه لیبل رو بدونید . حالا اگه محتویات یک فایل تکست رو روی لیبل بارگذاری کردید و سایز فونت رو هم عوض کردین ،مطمئناً طول لیبل رو نمیدونید
برای بدست آوردن طول لیبل باید از کتابخانه  StringUtils استفاده کنید
حالا ما پارسی زبانها یکم با این کتابخونه مشکل داریم ! چون اندازه دقیق رو بهمون نمیده و خودمو یه عددی باید بهش اضافه کنیم
البته من ترجیح میدم از وب ویو استفاده کنم

من به مثال قبل آقای 'majid20100'  یک اسکرول و لیبل اضافه کردم و همچنین وب ویو هم گذاشتم
شما میتونی از همون کدها استفاده کنی

دستت درد نکنه چند تا سوال داشتم درباره کد.اگه بخوام لیست ویو هم aبا عکس باشه and bitmap که می کنم دیگه مثل قبل فایل ها رو باز نم کنه.چکار کنم

2.چجوری کاری کردی که وقتی روی دکمه بازگشت گوشی بزنی به آخرین صفحه بر میگرده.کد خاصی رو ندیدم.3.اگه بخوام عکس با تکستم باشه اون موقع باید چکار کنم؟

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - mojtaba212 - 03-06-2014

(03-05-2014، 09:48 AM)'parvin' نوشته:
(02-27-2014، 05:03 PM)'mojtaba212' نوشته:

درود
دقت نمیکنیا
کد پی‌اچ‌پی:
Dim size As LayoutValues
     size 
GetDeviceLayoutValues 
به همین سادگی.
کد پی‌اچ‌پی:
        Activity

Else

End If 
ودرود .

درود .سپاسگزار ازلطفت. شرمنده ولی دقیق متوجه نشدم .یعنی نتونستم 
این کدها رو دقیقا کجا باید بزارم؟ میشه یه سمپل کد یا یه برنامه کوچولوی نمونه برام بذاری. سپاسگزار
الهی خیر ببینی ننه 

یکم بهم ریختست ولی کلیات موضوع همینه اگه دیزاینر رو بزنی میبینی که هیچ دیزاینی وجود نداره و همش با کد انجام شده.

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - parvin - 03-08-2014

(03-06-2014، 11:24 AM)'mojtaba212 نوشته:      یکم بهم ریختست ولی کلیات موضوع همینه اگه دیزاینر رو بزنی میبینی که هیچ دیزاینی وجود نداره و همش با کد انجام شده.

سلام . دستتون درد نکنه. میگم تو این حالت دستمون تو طراحی بسته نیست؟ یعنی میشه به همون قشنگی که تو دیزاینر در میاد اینجا هم طراحی کرد؟ اسپلش اسکرین هم میشه گذاشت تو برنامه؟
ببخشید سئوال هام زیادی مبتدی هستند.

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - mojtaba212 - 03-08-2014

(03-08-2014، 10:43 AM)'parvin' نوشته:
(03-06-2014، 11:24 AM)'mojtaba212 نوشته:      یکم بهم ریختست ولی کلیات موضوع همینه اگه دیزاینر رو بزنی میبینی که هیچ دیزاینی وجود نداره و همش با کد انجام شده.

درود . دستتون درد نکنه. میگم تو این حالت دستمون تو طراحی بسته نیست؟ یعنی میشه به همون قشنگی که تو دیزاینر در میاد اینجا هم طراحی کرد؟ اسپلش اسکرین هم میشه گذاشت تو برنامه؟
ببخشید سئوال هام زیادی مبتدی هستند.

میشه حتی بهتر از دیزاینر طراحی کرد

دیزاینر بیشتر برای اشخاصی هست که به طور مثال فقط میخوان برای گوشی خاصی و یا چند صفحه نمایش بنویسند که محدود است.
شما حتی اسکرول ویو رو هم نمیتونی داخل دیزاینر طراحی کنی چه برسه به پنل اسلایدینگ و ...
همیشه تمام برنامه هایی که حرفه ای هستند از کد برای طراحی استفاده کرده اند.
شما در ویژوال بیسیک هک همین مشکل رو دارید زمانی که با دیزاینرش طراحی میکنید و پنجره بازشده کوچکتر از دیزاین شما باشد به صورت ناقص نمایش میدهد ولی اگر با کد بنویسید خود برنامه در هر لحظه سایز پنجره ویندوز رو میگیره و خودشو با اون تتبیق میده.

خواهش میکنم سوالاتون زیاد مبتدیانه نیست بلاخره همه باید از یه جایی شروع کنند و هیچکس حتی ایرل که ادمین سایت بیسیک فور پی پی سی هست کامل نیست، چون انقدر بزرگه که همیشه باید مکانی برای طرح سوالات باشه.

(03-06-2014، 10:48 AM)'Rezash' نوشته:
(02-17-2014، 01:54 AM)'m.gooooolzar' نوشته:
(02-16-2014، 10:07 PM)'Rezash' نوشته: با درود .من تا حالا چند بار سوال کردم.اما کسی برام نمونه نگذاشته تا بفهمم.

یک صفحه دارای اسکرول که یک فایل تکت درونش باشد .همین

کمک.

دوست من 
شما برای این کار ابتدا باید یک اسکرول به صفحه اضافه کنید و بعد یک لیبل ایجاد کرده و به اسکرول اضافه کنید
نکته مهم اینجاست که شما باید اندازه لیبل رو بدونید . حالا اگه محتویات یک فایل تکست رو روی لیبل بارگذاری کردید و سایز فونت رو هم عوض کردین ،مطمئناً طول لیبل رو نمیدونید
برای بدست آوردن طول لیبل باید از کتابخانه  StringUtils استفاده کنید
حالا ما پارسی زبانها یکم با این کتابخونه مشکل داریم ! چون اندازه دقیق رو بهمون نمیده و خودمو یه عددی باید بهش اضافه کنیم
البته من ترجیح میدم از وب ویو استفاده کنم

من به مثال قبل آقای 'majid20100'  یک اسکرول و لیبل اضافه کردم و همچنین وب ویو هم گذاشتم
شما میتونی از همون کدها استفاده کنی

دستت درد نکنه چند تا سوال داشتم درباره کد.اگه بخوام لیست ویو هم aبا عکس باشه and bitmap که می کنم دیگه مثل قبل فایل ها رو باز نم کنه.چکار کنم

2.چجوری کاری کردی که وقتی روی دکمه بازگشت گوشی بزنی به آخرین صفحه بر میگرده.کد خاصی رو ندیدم.3.اگه بخوام عکس با تکستم باشه اون موقع باید چکار کنم؟

درود

دکمه بازگشت دز صورتی که واسش هیچ کدی ننویسی به صورت پیش فرض به صفحه قبلی برمیگرده اما شما میتونی واسش کد بنویسی که اگر کلید بازگشت خورد دقیقا چه کاری واست انجام بده.

و اما سوال اولت : خیلی گنگ و نامفهوم بود لطفا دوباره موضوع رو مطرح کنید که اساسا مشکل لیست ویو شما در کجاست؟

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - mojtaba212 - 03-08-2014

(01-27-2014، 09:19 PM)'Amin_Mansouri' نوشته: واسه غیر فعال کردن edittext نمیدونم چراخاصیت lock نزاشته راه های مختلفی هست که بشه طرف تایپ نکنه
به گفت خود انجمنشون :

کد:
Sub EditTextDisabled_FocusChanged (HasFocus As Boolean)
If HasFocus=True Then EditTextNext.RequestFocus
End Sub

اینجا ببین:
http://www.basic4ppc.com/android/forum/threads/how-to-prevent-focus-on-a-disabled-edittext-box.17870/
واسه اطلاعات بیشتر از کنترل edittext اینجا ببین:
http://www.basic4ppc.com/android/wiki/index.php/EditText

نمیدونم چرا کسی به این سوال درست جواب نداده خیلی سادست:
خصیصه lock داره ولی اسمش لاک نیست:
کد پی‌اچ‌پی:
    dim m as edittext
m
.intialize("m")
m.InputType=m.INPUT_TYPE_NONE 
به همین سادگی.

RE: اموزش برنامه نویسی اندروید به همراه تمامی ابزارها - kamran_pc - 03-09-2014

سلام و تشکر از همه.پس از کلی پیشرفت تو برنامه نویسی اندروید به یه بن بست رسیدم که مطمئنم به دست دوستای عزیزم حل میشه.یک نرم افزار مشابه بانک پیامک دارم درست میکنم ولی بانک sqlite بالای 1 مگا بایت لود نمیشه و جواب نمیده احتمالا محدودیت cursor است.در ضمن از blob  هم استفاده نکردم.با تحقیقاتی که کردم دیدم بعضیا بانکو split میکنن به قطعات 1mb به صورت : bank.001 و bank.002 . من میتونم اسپلیت کنم ولی نمیدونم با چه کدی تو برنامه بانک اسپلیت شده رو دوباره به هم بچسبونم.خواهش می کنم کمکم کنید چون واقعا گیر کردم.هرچی زحمت کشیدم با این مشکل نقش بر آب شده.بازهم ممنونم از توجهتون و منتظرم پاسختون هستم. در ضمن کدش به روش جاوا رو پیدا کردم ولی برای basic4android رو نمی دونم.این صفحه سایتی که کد جاوا رو توضیح داده:
http://stackoverflow.com/questions/5878676/how-can-i-split-my-db-into-1-mb-pieces