• 54 Vote(s) - 2.54 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پریشانی بازار؛ نتیجه عدم ترخیص ۱۰هزار کانتینر قطعه توسط خودروسازان
#1
قطعه نیوز: از ماه‌ها قبل تا امروز بیش‌از ۱۲۰هزار دستگاه خودرو به دلیل کمبود قطعه در دوکارخانه اصلی خودروساز کشور ته‌نشین شده‌اند. بارها عمده‌ترین دلیل این مساله، مشکلات ناشی از آغاز تحریم‌های جدید اقتصادی عنوان می‌شد. موضوعی که به کاهش قابل‌توجه عرضه خودرو، ایجاد فاصله قیمت میان بازار و کارخانه، افزایش قیمت‌ها، بالارفتن حجم تعهدات معوق خودروسازان و… منجر شد. تا یک هفته قبل که قاضی ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه نشست ساماندهی سامانه‌های قاچاق کالا و ارز از وجود حدود ۱۰هزار کانتینر قطعات و لوازم یدکی خودرو در گمرک مناطق آزاد خبر داد و اعلام کرد این کانتینرها تا قبل از عید ترخیص می‌شود.
واردات کالا از شش‌ماه قبل و دپو در گمرک
پس از اعلام این خبر، بسیاری از فعالان بازار به حل مشکل کمبود قطعات و لوازم یدکی در بازار امیدوار شدند. اما مهدی کاظمی، سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران تاکید کرد: «این قطعات و لوازم یدکی مربوط‌به خودروسازان بوده و برای مصرف در خطوط تولید وارد شده است، پس قرار نیست به بازار برسد.» پیگیری‌های بعدی خیلی زود به این نتیجه رسید که از ۱۰هزار کانتینر قطعات خودرو دپوشده در مناطق آزاد و ویژه، تنها ۳هزار کانتینر به مدت حدود شش‌ماه در بندر چابهار رسوب کرده و ترخیص نشده است که از این میزان، ۲هزار کانتینر متعلق به شرکت سایپا و یک‎هزار کانتینر قطعات خودرو مربوط‌به شرکت ایران‎خودرو است. گفته می‌شود مشکلات ارزی و اسنادی دو دلیل عمده عدم ترخیص این محموله‌ها به شمار می‌رود که به دلیل کمبود نقدینگی ترخیص نشده‌اند.
ترخیص‎نکردن از ترس نگرفتن ارز ۴۲۰۰تومانی
چند روز بعد از انتشار نتیجه پیگیری‌ها، مدیرکل گمرک چابهار اعلام کرد که به این دوخودروساز ۲۰روز مهلت ارائه شد تا کانتینرهای خود را ترخیص کنند، در غیر این‌صورت این کانتینرها متروکه اعلام خواهد شد. عزیز شمس همچنین تاکید کرد: «این خودروسازان باید کد رهگیری بانک را گرفته و ارز ۴۲۰۰تومانی دریافت کنند. در عین حال گمرک تسهیلاتی را برای آن‎ها در نظر گرفته و اعلام کرده است کسانی که با بانک مشکل دارند، می‌توانند ۷۰ تا ۸۰درصد کالای خود را ببرند و مابقی را به‌عنوان وثیقه در بندر بگذارند.» وی البته در پاسخ به این سوال که چرا واردکنندگان از تسهیلات گمرک استفاده نمی‌کنند، توضیح داد: «به نظر می‌رسد تمایلی برای استفاده از تسهیلات گمرکی وجود ندارد. چراکه به اعتقاد آن‎ها ممکن است اگر کالا از گمرک ترخیص شود، بانک‌ها در نهایت ارز ۴۲۰۰تومانی را در اختیار شرکت‌های واردکننده قرار ندهند.»
مسیرسبز گمرک برای ترخیص مایحتاج خودروسازان
رئیس‎کل گمرک چابهار یک روز پس از اعلام مهلت ۲۰روزه به دوخودروساز اصلی کشور برای ترخیص سه‌کانتینر مانده در گمرک چابهار، در اظهارنظر تازه‌ای اعلام کرد: «در روزهای اخیر ایران‎خودرو خراسان و دیگر نمایندگی‌های خودروساز اقدام‌های لازم برای ترخیص یک‎هزار و ۸۰۰کانتینر را انجام داده‌اند و این قطعات آماده ترخیص هستند.» عزیز شمس همچنین پیش‌بینی کرد در مدت‎زمان تعیین‎شده بقیه کانتینرها نیز آماده ترخیص شوند. اکنون به نظر می‌رسد مشکل ترخیص بخشی از قطعات و لوازم یدکی حداقل از گمرک چابهار در حال حل شدن است، تا جایی که معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در واکنش به دپوی قطعات یدکی در بنادر و اماکن گمرکی اعلام کرد: «مسئولیت گمرک پس از اظهار کالا شروع می‌شود و لوازم یدکی اگر به‌وسیله خودروسازها ثبت‌سفارش شده باشد در مسیر سبز تعریف و بلافاصله ترخیص می‌شوند.» مهرداد ارونقی با اشاره به این‎که کالاهای مانده در گمرکات و مناطق آزاد، مشکل دریافت کد رهگیری بانک و اسناد خرید از فروشنده داشته‌اند، تاکید کرد: «تا زمانی که کالای وارداتی به گمرک اظهار نشود، امکان انجام تشریفات گمرکی وجود ندارد. یکی از مواردی که می‎تواند ترخیص کالا را به درازا بکشاند، نداشتن مجوزهای قانونی است. گمرک مسئول اخذ مجوزهای قانونی مطابق با قوانین و مقررات بوده و ممکن است صدور این مجوزها از سوی سایر دستگاه‌ها چند روز زمان ببرد. گمرک تا مجوز را به صورت سیستمی دریافت نکند اجازه ترخیص نمی‌دهد.»
پریشانی بازار؛ نتیجه عملکرد خودروسازان
خودروسازان تا یک‌هفته قبل، از دپو شش‎ماهه ۱۰هزار کانتینر لوازم یدکی و قطعات حرفی نزده بودند و در حالی‌که این دپو مدت کمی پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها و پیش از ایجاد اختلال در تعاملات پولی و مالی بین‌الملی آغاز شده است، بارها مشکل کمبود قطعه و تقصیر کاهش تولید را به گردن قطعه‌سازان انداختند و تحریم‌ها را مهم‎ترین دلیل نابسامانی خودروسازی دانستند.
گناه دلالان بازار هم که از پیش ثابت شده است. ته‌نشین‎شدن خودروهای ناقص در کارخانه‌ها به دلیل کمبود قطعه در حالی است که خودروسازان ۱۰هزار کانتینر لوازم یدکی را تا زمان قطعی‎شدن دریافت ارز ۴۲۰۰تومانی ترخیص نکرده‎اند. حال اما با توجه به انتشار اخبار متعدد و داغ‎شدن موضوع دپو قطعات در گمرکات و نیز الزام خودروسازان به تحویل تعهدات گذشته (با موعد تحویل تا سی‎ام دی‎ماه ۱۳۹۷) به قیمت قبل، موضوع دریافت مابه‎التفاوت ارزی نیز منتفی و ترخیص محموله‌ها آغاز شده است. به این ترتیب شاید بتوان به افزایش حجم تولید و بالا رفتن میزان عرضه در ماه‌های پیش‌رو امیدوار بود. مساله‌ای که می‌تواند به کاهش التهاب بازار نیز بینجامد.
  Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  زمینه واردات قطعات برای خودروسازان تسهیل شود youka 0 407 03-02-2019، 12:01 PM
Last Post: youka
  مدیرکل گمرک چابهار؛ واردکنندگان از ترخیص لوازم یدکی دپوشده می‌ترسند youka 0 319 02-27-2019، 03:31 PM
Last Post: youka
  امتیاز شاخص رضایت از کیفیت محصول خودروسازان؛ ۶۹۳ از ۷۱۳ youka 0 279 02-26-2019، 04:18 PM
Last Post: youka
  رسوب ۶ ماهه ۳۰۰۰ کانتینر قطعات خودرو در منطقه آزاد چابهار youka 0 299 02-26-2019، 03:29 PM
Last Post: youka
  افزایش قطعات تقلبی و بی‌کیفیت در بازار لوازم یدکی youka 0 300 02-26-2019، 03:02 PM
Last Post: youka
  کمبود باتری خودرو در بازار شب عید نداریم youka 0 269 02-25-2019، 07:19 PM
Last Post: youka
  قطعه‌سازان و تامین‌کنندگان باید تا ۱۴۰درصد افزایش قیمت بگیرند youka 0 296 02-24-2019، 05:29 PM
Last Post: youka
  بازار لنت ترمز بیشتر از همیشه رونق پیدا کرد youka 0 247 02-24-2019، 03:13 PM
Last Post: youka
  قیمت روز انواع تیغه برف پاک‌کن در بازار امروز+جدول در لینک وب سایت youka 0 342 02-23-2019، 04:35 PM
Last Post: youka
  عرضه قطعات تقلبی به بازار کاهش یافت youka 0 259 02-23-2019، 02:07 PM
Last Post: youka

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './pxramin_parsii/mybb_threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('14528')